אמת היסטורית V. מיתוס ומסורת?

סיפורו האמיתי של יהודה המכבי ומרד המכבים בהשוואה לסיפור המסורתי בסרטון היתולי של 60 שניות. סרטון היתולי של 60 שניות מבית היוצר של עמית ארד, מחבר הרומן ההיסטורי ורב המכר אריות יהודה סיפורם המופלא של המכבים 

22.6.16


עמית ארד על הקשר בין הספר להווה:  

פרופ' דוד פסיג כתב על אריות יהודה שהוא 'ממחיש מה שיכול להתרחש בתקופתנו בבהירות ששום מחקר לא יוכל להציג' והוא כנראה צדק; יש הרבה קווים מקבילים בין מה שקרה אז למה שקורה היום ולמה שעלול לקרות בעתיד. הפשט של הספר הוא מרד המכבים, הדרש הוא היהדות, ההתפתחות שלה, הזרמים והמאבקים בתוכה. הפידבק שאני מקבל מקוראי הספר הוא שמעבר לרגש ולעניין שהוא מעורר בקריאתו, הוא מותיר שובל של מחשבות והשראה. זאת הייתה גם התחושה שלי במחקר וכתיבת הספר, למעשה עד היום.
1.7.2015אריות יהודה בחנויות הספרים

לקראת חנוכה תשע"ה 2014 הופץ הספר לכל חנויות הספרים ברחבי הארץ.
שאלו את המוכרים ורכשו מתנה מיוחדת שתשנה את מה שחשבתם על היהדות והמכבים.


בעקבות עתירת עו"ד עמית ארד המליץ בג"ץ למפעל הפיס לשנות את תקנון פרס ספיר 

עתירת עו"ד עמית ארד, מחבר "אריות יהודה", לבג"ץ בטענת אפליה ואי-שיוויוניות תנאי הסף בתקנון פרס ספיר, הסתיימה בהמלצת בג"ץ למפעל הפיס לשנות את התקנון. עד היום התקנון איפשר רק למו"לים גדולים ו/או ותיקים להגיש ספרים שהם הוציאו לאור כמועמדים לפרס. בקשתו של עמית ארד להגיש את ספרו אריות יהודה לתחרות בשנת 2014 נדחתה ע"י מפעל הפיס בנימוק שהספר הוצא לאור על ידיו ועל כן אינו עומד בתנאי הסף. בעקבות העתירה המליץ בג"ץ למפעל הפיס לשנות את התקנון באופן שתתאפשר מועמדותם של ספרים שהוצאו לאור באופן עצמאי בידי מחברם או באמצעות מו"ל קטן. 

בעקבות הבג"ץ פנה עמית ארד למשרד התרבות בבקשה לשנות בהתאם את תנאי הסף בפרסים ספרותיים אחרים. פנייתו נענתה במהירות בקשר לפרס היצירה לסופרים עבריים מטעם קרן ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול, וכיום גם סופרים שהוציאו לאור את ספריהם באופן עצמאי יכולים להיות מועמדים לפרס.
7.10.2014סיפור נפילת בית צדוק כסגירת מעגל עם פרשת קורח

פרשת קורח מספרת על ניסיון לקרוא תיגר על המעמד הבכיר של בני משפחה אחת מתוך שבט לוי, הלוא הם האחים משה ואהרן בני עמרם.
משה ואהרן יוצרים שלושה מעמדות בעם: כהנים - צאצאיו של אהרן, כלומר בנים למשפחה אחת מתוך שבט לוי; לויים - כל יתר בני שבט לוי שאינם צאצאי אהרן; וישראל - בני כל השבטים האחרים ומי שהצטרף ויצטרף בעתיד לעם המתגבש. קורח המייצג את שבט לוי ואחרים המייצגים את ישראל טוענים לשיוויון. לדבריהם כל חברי העדה קדושים ושווים בפני אלהים. ההיסטוריה מעידה כי הנצחון באותה עת ולמשך למעלה מאלף שנים היה עם בני אהרן. במהלך הזמן התפצלו גם הכהנים, ובני משפחת צדוק הם שהפכו למשפחה הבכירה ביותר, מנהיגי הכהנים, מעין מעמד נוסף של בכירות בתוך העם, לפני יתר הכהנים וכמובן מעל ללוויים ולישראל. וכך היה הדבר עד לעלייתו של מנלאוס לשלטון, עם מינויו על ידי אנטיוכוס הרביעי לכהן הגדול, בשנת 171 לפנה"ס. האירועים המסופרים ברומן ההיסטורי אריות יהודה מהווים סגירת מעגל בהציגם את נפילתו של בית צדוק, ואת תחילתו של תהליך התרסקותו של המבנה החברתי מעמדי של צדוקים, כהנים, לויים וישראל. 
 
"... ויקהלו על משה ועל אהרן ויאמרו אלהם רב לכם כי כל העדה כלם קדושים ובתוכם יהוה ומדוע תתנשאו על קהל יהוה"
במדבר, פרק טז 3, פרשת קורח

מה גרם לחז"ל לאמץ מעשיית גולה קומית לחג פורים בישראל?

כידוע מקורו של חג הפורים אינו בתורה אלא במגילת אסתר
והכנסתו ללוח השנה העברי נעשתה על ידי חז"ל ...
14.3.2014 חג פורים תשע"ד

 
לאחר 5 שנות מחקר וכתיבה ...
הרומן ההיסטורי "אריות יהודה" פרי עטו של עמית ארד
הדרמה של נפילת הכהנים ומרד המכבים
הופכת לספר ממשי בסרטון מרגש
​19.1.2014

שיעור במנהיגות - 

יהודה המכבי כמודל למנהיגות אמיצה, אחראית ובעלת חזון                 

מאמר תגובה לדברי אברהם בורג – "מתיתיהו היה רוצח קנאי ואני מתייוון גאה"           

9.12.2013לייבסיטי - בניית אתרים