עשור

שנה

הזירה ההלניסטית

ארץ ישראל

210

206


204

202


201אנטיוכוס הגדול (ה 3) מכניע את הפרתים. הממלכה הסלאוקית מתרחבת למזרח. 

תלמי ה 4, מלך מצרים מת. תלמי ה 5 מוכתר למלך בעודו בן 6.  
המלחמה הפונית ה 2 בין רומא לקרתגו מסתיימת בנצחון רומא. חניבעל, המצביא הקרתגי, חוזר לקרתגו.
שמעון המכונה הצדיק, ראש בית צדוק, הכהן הגדול בירושלים.

הצבא הסלווקי בראשות אנטיוכוס ה - 3 כובש את ארץ ישראל מידי מצרים.

לבקשת הכהן יוחנן בן הקוץ מעניק אנטיוכוס ליהודים זכויות מפליגות. בין היתר, הכרה במשטר חוקי האבות, פטור ממסים ושחרור עבדים.    
200
199196


195


193


192


191
במענה לפניית המצרים מתערבים הרומאים במלחמה בין סוריה למצרים ולוחצים לסיומה. הסכם השלום קובע כי בתו של אנטיוכוס ה 3 תינשא לתלמי ה 5, כאשר ארץ ישראל ולבנון יעברו למצרים כנדוניה. 

סיום המלחמה המקדונית ה 2. הקונסול טיטוס פלאמיניוס הרומאי מנצח את פילופוס מלך מוקדון. ערי יוון משתחררות מהשעבוד המקדוני.

חניבעל גולה מקרתגו לפי דרישת הרומאים. עובר לאנטיוכיה והופך ליועץ של אנטיוכוס ה 3 שמתכנן לפלוש ליוון.

קליאופטרה בת אנטיוכוס ה 3, נמסרת לתלמי ה 5 אפיפאנס, כחלק מברית הנישואין בין סוריה למצרים. עם זאת ארץ ישראל ולבנון נותרות בשלטון הסלווקים בניגוד להסכם הנישואין.

פילופוימין, מנהיג הליגה האכאית של ערי יוון, מצרף את ספרטה לברית.

קרב תרמופילאי ביוון - רומא מנצחת את אנטיוכוס ה 3. הנצחון נזקף לזכותו של מארקוס פורקיוס קאטו.
שמעון, הכהן הגדול וראש בית צדוק, המכונה שמעון הצדיק, מקים את הסנהדרין תחת הכנסת הגדולה וממנה את אנטיגונוס איש סוכו לראש הסנהדרין.

מות שמעון הצדיק, אחיו מנשה נבחר לכהן הגדול עד הגעת בנו הבכור של שמעון, חוניו, לגיל המתאים.


חוניו ה - 3 הכהן הגדול. 
190
190

189188
187


186


181
קרב מגנסיה, הצבא הרומאי מביס את הצבא הסלווקי בראשות אנטיוכוס ה 3 .

ארטקסייס ה 1 מורד בסלאוקים ובתמיכת הרומאים מקים את ממלכת ארמניה.

שלום אפמאה בין רומא לאנטיוכוס ה 3: נסיגת הסלאוקים מעבר להרי הטאורוס, חלק מבני אנטיוכוס עוברים לרומא כבני ערובה.

פילופוימין מעניש את ספרטה ומבטל את האגוגי, החינוך הספרטני המפורסם לפי חוקי ליקורגוס.

אנטיוכוס ה 3 מת, סלווקוס ה - 4 מוכתר למלך הממלכה הסלאוקית. הפרתים מנצלים את המצב ומתנתקים מהממלכה הסלאוקית.

סופו של המרד הממושך במצרים העליונה. תלמי ה 5 בשיא כוחו כמלך מצרים. 

תלמי ה 5, מלך מצריים, מת. קליאופטרה, בתו של אנטיוכוס ה 3 מולכת כעוצרת של בנה תלמי ה 6.  
180

177176

175
173


171סלווקוס ה 4 מת. אנטיוכוס ה 4 חוזר לסוריה, בסיוע מלך פרגמון ובתמיכת המתיישבים המקדונים הוא משתלט על הממלכה. נושא לאישה את אחותו ואלמנת אחיו, המלכה  לאודיקי.


קליאופטרה מלכת מצרים, אחותו של אנטיוכוס ה 4, מתה. חגיגות הכתרת תלמי ה 6. התחזקות גורמים לאומניים השואפים למלחמה נגד סוריה במטרה לכבוש חזרה את ארץ ישראל.

סכסוך בין שמעון, נגיד המקדש, ומבני חסותם של בני טוביה, לבין חוניו, הכהן הגדול. ראש השרים הסלווקי, הליודורוס, מגיע לירושלים במסגרת סיור מקדשים ובמטרה לרוקן את אוצר בית המקדש. 

אי שקט בירושלים. מעמדו של חוניו מתערער.

אנטיוכוס ממנה את יאסון לכהן גדול במקום חוניו. ירושלים מקבלת מעמד של פוליס, מוקמים גימנסיון ואפביון. לוח השנה היהודי העתיק, המבוסס על מחזור השמש ושנה בת 364 ימים, מוחלף בפקודת אנטיוכוס בלוח השנה המקדוני המבוסס על מחזור הירח.

חוניו ה 4, בנו של חוניו ה 3, עוזב למצרים. 


אנטיוכוס ממנה את מנלאוס לכהן גדול במקום יאסון.
170
170
169


168

167
166
התחזקות הקולות במצרים הקוראים למלחמה נגד סוריה במטרה לכבוש חזרה את ארץ ישראל. משלחות יוצאות ממצרים וסוריה לרומא, כל צד בניסיון לקבל תמיכה בו. 


מלחמה בין סוריה למצרים. אנטיוכוס כובש את כל מצרים למעט אלכסנדריה עליה הוא מטיל מצור. מפסיק את המצור לבקשת הרומאים ונסוג עם צבאו. 

 אנטיוכוס ה 4 חוזר למצרים במטרה לכבוש אותה סופית. קרב פידנה, סיום המלחמה המקדונית ה 3 בניצחון רומא. מקדוניה עוברת לשליטת רומא. אנטיוכוס מושפל ונאלץ לסגת ממצרים לדרישת רומא.
מנלאוס נקרא לבירור באנטיוכיה בשל אי עמידתו ביעדי גביית המסים. הוא מוציא כלי קודש וזהב מבית המקדש ומוכר אותם בצור ובערים אחרות. חוניו ה 3 שחי בגלות כפויה בסוריה מפרסם את הפרשה, דבר המביא לרציחתו. ליסימאכוס, אחי מנלאוס, גונב שוב מהמקדש, דבר המביא לפריצת מהומות בירושלים במהלכן ליסימאכוס נהרג.
אנטיוכוס עובר בירושלים בדרכו חזרה ממצריים ובוזז את בית המקדש.


שמועות על מות אנטיוכוס, יאסון חוזר לירושלים ומשתלט עליה בכח. אנטיוכוס בדרכו חזרה ממצריים מדכא את המרד ומחזיר את מנלאוס לתפקידו. מורה צדק ונאמני בית צדוק מבריחים מבית המקדש מגילות תורה עתיקות למקום מסתור בסככה, שליד ים המלח.

אי שקט בירושלים, בעיות בגביית מסים. אפולוניוס המיסי עושה סדר בעיר, הורג ביהודים ולוקח רבים לעבדות. הקמת מבצר החקרא בירושלים. מספר חודשים לאחר מכן אנטיוכוס מטיל גזירות נגד היהדות. הכהן מתיתיהו החשמונאי מניף את נס המרד במודיעין. 

מות מתיתיהו. הנהגת המרד עוברת ליהודה המכבי. נצחונות ראשונים בקרבות נגד חילות סלווקים בראשות אפולוניוס, מושל שומרון, ושר הצבא סירון.
   
165


164
163162
161
אנטיוכוס יוצא למסע צבאי לאזור המזרחי של הממלכה הסלאוקית לדיכוי מרידות ובלימת התפשטות הממלכה הפרתית. משאיר את ליסיאס כעוצר הממלכה.

מות אנטיוכוס ה 4. אנטיוכוס ה 5 מומלך למלך, אך ליסיאס ממשיך לשלוט כעוצר.
באסיה הקטנה (תורכיה של היום) מורד תלמי בשלטון הסלאוקי ומקים את ממלכת קומגנה. פיליפוס חוזר עם חלק מהצבא מהמזרח ומשתלט על אנטיוכיה. ליסיאס ואנטיוכוס ה 5 חוזרים עם הצבא מיהודה ומגרשים את פיליפוס. השגריר הרומאי, גנאיוס אוקטיוויוס, פוגע בפילי המלחמה ומשמיד את הצי הסלאוקי ובתגובה נרצח על ידי מתנקש. 

דמטריוס ה 1 (בנו של סלווקוס ה 4) בורח משביו ברומא ועולה לשלטון. אנטיוכוס ה 5 וליסיאס מוצאים להורג. טימרכוס מורד בדמטריוס ומכריז על עצמו מלך הצד המזרחי של הממלכה.

נשלמת בניית מקדש חוניו על ידי חוניו ה 4 בעיר לאונטופוליס במצרים.
יהודה המכבי מנצח את ניקנור וגורגיאוס באמאוס. תלמי בן דורימנס, נציב חילת סוריה ופניקיה, מוחלף בתלמי מקרון.

ליסיאס מוביל מסע צבאי לדיכוי המרד היהודי. קרב בית צור מסתיים ביתרון קל ליהודים. ביטול הגזירות נגד היהדות. יהודה המכבי משתלט על ירושלים למעט מבצר החקרא. טיהור בית המקדש וחידוש עבודת אלוהי ישראל.

המכבים נלחמים ומנצחים את חילות המצב ובני העמים הנכרים בכל רחבי ארץ ישראל. 

המכבים מהדקים את המצור על החקרא. תלמי מקרון, נציב חילת סוריה, מואשם בהדרדרות המצב בארץ ישראל ומתאבד. חלוקה מנהלית חדשה של הארץ: רצועת החוף מצור ועד עזה מוגדרת כיחידה נפרדת מחילת סוריה ובראשה מוצב סטרטיגוס. 

ליסיאס והמלך אנטיוכוס ה 5 יוצאים עם הצבא הסלווקי שוב ליהודה ומטילים מצור על בית צור. הצבא הסלווקי כובש את בית צור ומנצח את צבא המכבים בבית זכריה. אלעזר החורני נהרג בקרב. ליסיאס ממשיך לירושלים, משתלט על העיר ומטיל מצור על בית המקדש, בו מתבצרים מורדים. במסגרת הסכם שלום עם ליסיאס עוזבים המכבים את ירושלים, אלקיאמוס ממונה לכהן גדול וראש היהודים. מנלאוס מוצא להורג.


אלקיאמוס מתקשה לשלוט. מסית את דמטריוס נגד המכבים. המצביא הסלווקי בקחידס עורך גיחה צבאית מהירה לסייע לאלקיאמוס. יוסי בן יועזר, מראשי הסנהדרין, וששים חכמים מוצאים להורג.

המרד מתעורר מחדש תחת הנהגת המכבים. ניקנור ממונה לנציב ביהודה ומגיע להסדר עם יהודה המכבי. 

אלקיאמוס מסית שוב את דמטריוס. ניקנור מקבל הנחיות חדשות לפעול בכח נגד המכבים. יהודה המכבי מנצח את ניקנור בקרב שלמא.

צבא המכבים מביס את הצבא הסלווקי בראשות ניקנור בקרב חדשה. שליחיו של יהודה המכבי לרומא, אופולמוס בן יוחנן ויאסון בן אלעזר, חוזרים עם הסכם ברית בין העם הרומאי לעם היהודי ביהודה.

160
160

157


152
דמטריוס מדכא סופית את מרד טימרכוס ומצליח לייצב את שלטונו בממלכה הסלווקית.אלכסנדר בלס, בתמיכת מלכי מצרים, פרגמון וקפדוקיה, נלחם בדמטריוס על השליטה בממלכה הסלווקית. כובש את עכו. הממלכה הסלוקית מתפלגת לשניים.
קרב אלעשה, נצחון לבקחידס בראש הצבא הסלווקי. מות יהודה המכבי.

בקחידס, בשם השלטון הסלווקי, מכיר בסמכותו של יונתן. 


אלכסנדר בלס כורת ברית עם יונתן החשמונאי ומכיר בו ככהן גדול ומנהיג היהודים.
© כל הזכויות שמורות לעמית ארד 2014. מותר להעתיק בכפוף למתן קרדיט כדלקמן: "מבוסס על המחקר לרומן ההיסטורי 'אריות יהודה - סיפורם המופלא של המכבים'  מועתק ברשות מאתר www.lionsofjudea.co.il " .  
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים